Eesti disain on tegelikult igal pool meie ümber, kas märkad?

13. veebruar 2024

Kas tunned end ümbritsevas ruumis ära mõne Eesti brändi toote? Vahest istud Tarmeko toolil või Oot-Oot diivanil? Standardi laua ääres arvutiga töötades ning mõne tähtsa dokumendi allkirjastamiseks kasutad ID+ id-kaardi lugejat? Hommikueinet serveerisid ehk NÜÜD taldrikult ja teed naudid parasjagu Raili Keivi tassist, endal soe Alpaka pleed ümber ning Toku sussid varba otsas? Õhtu saabudes lülitad sisse valguse, mis voogab SEOS lühtri kaudu tuppa. Põrandat katab Narma vaip, uudiseid vaatad televiisorist, mis seisab JALG alusel. Need ja paljud muud tooted ning teenused on loonud Eesti disainerid, et meie elu muuta hõlpsamaks, efektiivsemaks, mugavamaks.


Selleks, et projekteerida tippklassi maju, on arhitektil vaja kvalifikatsiooni. Restorani pääsevad tööle kutse omandanud kokad. Rongi võib juhtida vaid konkreetse ameti omandamise järel. Meid ümbritsevaid esemeid või digitooteid loovad diplomeeritud disainerid. Kui lauljaid ja näitlejaid tuntakse nime ja näo poolest hästi, siis tasuks tutvuda ka disaineritega, kes on nende väärt objektide ja teenuste taga, mis aitavad tõsta meie elukvaliteeti ja saada esteetilist naudingut. Väärt disain võib olla meie keskel ka kõige ootamatutes kohtades!

Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova: “Tänapäeval on inimese kõige väärtuslikum vara aeg. Kui hea disain aitab aega kokku hoida ja ennast mugavalt tunda, siis on hästi. Siinkohal on mõtekas esile tuua ka mittemateriaalse disaini variante. Mind on aidanud näiteks Bolti teenused.”

Gurjanova lisab: “Kuna disain on laiapõhjaline distsipliin, siis arvan, et disainerid leiavad oma loomingulisuse ja probleemi lahendamise meetoditega kindlasti sobivat tööd, olgu siis start-up’i maailmas või mõne ministeeriumi nõunikuna. Muret teeb, kui need ettevõtted, kes vajaksid disaini oma tootearenduse, maine ja müügi edendamiseks, ei ole piisavalt aktiivsed disainerite või erialaliidu poole pöörduma. Selleks tegeleme eesti disainerite tutvustamisega ja disaini-alase info jagamisega. Tänavu on disainiauhindade aasta, disaini paremikuga saab tutvuda Disainiööl kus antakse välja ka BRUNO tootedisaini auhind.” 

23. veebruaril tähistatava Eesti disaini päeva sloganiga “Märka Eesti disainereid” kutsume üles igaüht vaatama enda ümber uudishimulikuma pilguga, et avastada just kohalike tegijate loomingut.
Disainipäevale pühendatud pidustused algavad nädala alguses Solaris keskuses taaskasutusdisaini näitusega “Second Chance”. Sealsamas toimub vaid ühel päeval eriliste leidudega disainerite garaažimüük, kus osaleb ligi 40 disainerit. Disainisõpradel on võimalus äsja soetatud eksklusiivseid esemeid Eesti disaini päeval juba oma kodus nautida. Disainipäeva üks märgilisem sündmus on XIX Disainiöö visuaali idee konkursi võitjate väljakuulutamine festivali esinduses Põhjalas. 

Disainivaldkonna edendajad kutsuvad külla muuseumitesse, stuudiotesse, seminaridele ning avastama disaini ka linnaruumis. Näiteks Põhjala Tehase kvartalis saab olema mõnus orienteeruda värskelt loodava digitaalse disainikaardi abil.

Lähem info Eesti disaini päeva kohta on leitav näoraamatus sündmuse “Eesti disaini päev 2024” juures.

Eesti Disainerite Liit koostöös Disainiöö festivaliga on kuulutanud Eesti disaini päevaks meie vabariigi aastapäeva eel, et pöörata erilist tähelepanu kohalikule disainisektorile ning tõsta siinset väärt loomingut esile.
Esmakordselt tähistati Eesti disaini päeva 23. veebruaril 2016. a Eesti Disaini Maja galeriis Kalasadama 8.

Ole kursis uudiste ja eri­pakkumistega!