Hetkel
vabu kohti

259
/ 237

Roheline näitus “Kogukondlik Tootsi peenar”16. august 2021

Solaris keskuses on kuni 30. septembrini üleval näitus “Kogukondlik Tootsi peenar”, mis tutvustab Tallinnas aina populaarsemaks muutuvat kogukonnaaiandust (community gardening) ja selle positiivset mõju nii linlastele kui linnaloodusele.

Näitus kulgeb läbi keskuse erinevate korruste euroaluste kraedest meisterdatud ja tootsipeenra stiilis kujundatud peenrakastide näol. Peenrakastides on esindatud erinevad põnevad maitse-, köögivilja-, marja- ja ilutaimed. Avastamisrõõmu ja silmailu on nii kogenud aednikule kui ka teemaga esmakordselt kokkupuutuvale huvilisele. Tähelepanelik silm leiab näituselt näiteks tomatit, arooniat, maasikat, peterselli aga ka naistenõgest, siilkübarat ja erinevaid mündisorte.

“Solaris keskusel on väga hea meel, et linna- ja kogukonnaaiad on muutumas järjest populaarsemaks. See kontseptsioon ei ole ka meile võõras, nimelt on Kohvik Komeet juba aastaid kasvatanud klientide taldrikule jõudva maitserohelise ise Solarise katusel asuvas linnaaias,” selgitab Solarise turundusjuht Kristin Lepikson.

Just sellised loomingulisi ja liigirikkaid peenrakaste on kogukonnaaedades üle Tallinna, kus aktiivsete linnakodanike algatusel kasvatatakse ja hoolitsetakse koos selle eest, et jõudu koguks nii porgand kui till, aga ka roheline eluviis ja kogukonnatunne.

Tänaseks võib Tallinnas kokku lugeda juba rohkem kui 20 kogukonnaaeda, kus tegutseb üle 500 rohenäpu. Kogukonnaaedu leidub igas linnaosas – on nii tagasihoidlikumaid paarikümne peenrakastiga linnaaedu, mis ilmestavad teeäärset roheala (nt Kadrioru aed, Aafrika aed, Pääsküla aed) kui ka üle saja linnaaednikku koondavaid keskkondi, mis on andnud uue tähenduse endisele lasteaia hoovile või industriaalalale (nt Laagna aed, Mustamäe aed, Põhjala aed).

Kogukonnaaiad on kõigi huviliste jaoks avatud linnaruum, mida võib niisama külastada, aga ka liituda selle tegevusega. Osale talgutel, töötubades või hakka ise linnaaednikuks!

 

Jälgi kogukonnaaedade tegevusi sotsiaalmeedias liitudes Facebook grupiga “Söödav linn TLN”: www.facebook.com/groups/soodavlinn/

Näituse raames toimub ka kaks avatud sündmust.

Pühapäeval, 22. augustil kell 12-14 toimub Solarise 0. korruse aatriumis avatud pisirohe töötuba, kus tutvustatakse, kuidas saab ise oma kodus kasvatada tervisliku värsket supertoitu. Töötoa lisainfo ja registreerimine: https://www.facebook.com/events/436597264351444

Esmaspäeval, 27. septembril kell 18-20 on huvilistel võimalik tulla näituse ringkäigule koos selle kureerijaga, Ameerika kogukonnaaia aedniku Elisabeth Niitaruga. Ringkäigu lisainfo: https://www.facebook.com/events/535697284403699

Näitust viib ellu linnaaednik Elisabeth Niitaru (Ameerika kogukonnaaed) Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti toetusel ja koostöös Solarise keskusega.

Lisainfo linnaaianduse kohta leiab: www.tallinn.ee/est/keskkond/Linnaaiandus