Hetkel
vabu kohti

212
/ 237

#lifehack – kuidas teha ideaalseid kingitusi?15. oktoober 2020

 

Kellele meist ei meeldiks läbimõeldud asjad? Eriti hästi meeldivad mulle need läbimõeldud asjad, mida on keegi teine läbi mõelnud. Et ise ei ole üldse pidanud vaeva nägema, aga tajud, et keegi on hullult näinud – vaeva siis – ja nii hästi on välja tulnud! Mul oli viimati see tunne kui sattusin Solaris keskusesse – neil on üliägedalt ja andekalt üles ehitatud kampaania, mis kutsub üles oma jõulukingid varakult ära ostma. Soovitades seejuures kanda maski, et sõbrad ja sugulased sind kingiostmiselt ei tabaks; HO-HO-HO-Hoida distantsi; kanda kindaid, näiteks käpikuid. Aitäh, Solaris, et te minu jaoks selle asja läbi mõtlesite ja kui on nii hästi mõeldud, siis vabalt lasen ennast mõjutada – seega ostsin juba mõned jõulukingid ära! Ja teate kui hea tunne see on – olla kaks kuud varem valmis! Võin kinnitada, et väga hea on!


Teate seda tunnet kui mõne SINU inimese sünnipäev on homme – või avastad, et jõulud on homme ja Sul puudub absoluutne mõistmine, mida talle kinkida. Ma tahaks kirjutada, et ma ei tea, aga tegelikult tean küll, päris täpselt tean ja see tunne
sakib sajaga. Sellepärast on mul juba pikka aega kasutusel mõned #lifehackid, kuidas kinkide tegemist sujuvamaks muuta ja kuidas päriselt teha ideaalselt perfektset kingitust.

 

  1. Kuula! Ja ära kunagi – ma mõtlen mittekunagi – usalda oma mälu! Teisisõnu, Ott Lepland ei valeta – kuula! 

Kuulamine on ilmselt nõuanne, mida saab kasutada väga mitmedimensiooniliste probleemide lahendamiseks. Päriselt soovitan seda isegi oma mehega proovida – olen saavutanud üllatavaid tulemusi! Aga tegelikul tõesti, enamuse ajast on mul kombeks endast rääkida, enda lood, enda kogemused – toetudes USA teadlaste uuringutele võin kinnitada, et ma olen inimene nagu iga teine ja seepärast võin laiendada seda iseendast rääkimise ja oma murede defineerimise fakti ka teiste inimeste peale. Me koguaeg räägime sellest, mis on meie valupunktid, mida me väga tahaksime, mida meil vaja on, mida meil vaja ei ole, aga ikka tahaks.

Ehk siis enamasti olen ma kordi ja kordi kuulnud erinevaid asju, emotsioone, sündmusi, seiklusi, mida minu inimene kogeda ja saada tahaks, AGA! Aga mul ei ole need meeles sellel hetkel kui on tähtpäeva eelne õhtu ja ma olen Solarises ja mõtlen, et “Mida kuradit ma sellele tüübile siis kingin, appi kui tüütud need tähtpäevad on, kes need välja mõtles?!” Mul on lahendus – juba aastaid on mul märkmikus leht, kuhu ma panen igakord kui keegi mu headest räägib mõnest murest, huvist, ambitsioonist, millest minu jõud üle käib, ma panen selle asja sellele lehele kirja! Toon praktilise näite – mu ema (tsau, emps) käis eile mul abis silte augustamas ja muidugi rääkisime me töö tegemise ajal juttu (ja muidugi olin mina samal ajal spioonimas ideid, mida jõuludeks kinkida). Ta rääkis, kuidas Kata (mu õde) 2. klassi koolikott nii kaua vastu on pidanud ja ta siiamaani kasutab seda oma trennides käimiseks (sic!), aga kuna tal on nüüd CD-de asemel iPod (mu ema on tantsuõpetaja ja nagu selgub ka arenemisvõimeline), siis ei ole enam nii suurt kotti vaja. No selge, ma otsisin märkmiku välja, panin kirja. Eile nägin just Solarises ägedaid Rains seljakotte

 

  1. Kingi asju, mille hind tundub Sulle nii jabur, et Sa ei raatsiks seda kunagi osta! Nagu tegelt, kes ostab nii kallist asja?

Hulluks läksid, Anna? Ei läinud, koguaeg olnud. Haha, väike nali ka siia sekka, (Meenub mõte, et igas naljas on killuke tõde, uuh) Igaljuhul, olete kunagi vaadanud Tanel Veenre kõrvarõngaid? 49, 116, 149 jne eurot – kes oleks nii loll ja ostaks endale nii kallid kõrvarõngad? Sul on õigus, ega ikka ei ostaks küll, aga kes on vaadanud neid kõrvarõngaid ja mõelnud, damn kui hästi nad mu kleidi ja soenguga kokku läheksid? Jep, igaüks meist (ok, kunstiline liialdus, aga no peaaegu). 

Mõtle nüüd, et tõenäoliselt on ka kingisaaja on neid kõrvarõngaid (või siis ükskõik millist teist disaintoodet, mille hind ei ole ühe praktilise meelega inimese jaoks ratsioaalne) riiulis vaadanud ja tõstnud ja katsunud ja nüüd sa saad talle need talle kinkida – ma olen täiesti kindel, et iga kord kui ta need kõrva paneb mõtleb ta sinu peale! Ehk siis kui Sa mõtled mõne asja peale, mida Sa viimati poes tõstsid ja mõtlesid, et ahh kui lahe see oleks, aga panid tagasi, sest “tegelt mul ei ole seda ju vaja, mul on nii palju asju, asjad ei tee mind õnnelikuks” ja kui Su enda hea inimene sellega Sind mõnel tähtpäeval üllatab, siis ei ole see enam üldse mitte ainult see sama hea asi, mida Sa nii väga tegelikult tahtsid, vaid see on parim asi, mis Sinuga juhtunud on – Su ümber on parimad inimesed!

  1. Kui Sa täpselt ei tea, siis ole praktiline (ja tagasihoidlik)! 

Mitu kotitäit kodukaunistus asju või nõusid, mida keegi Sulle kinkinud on ja mida Sa kordagi kasutanud ei ole, Sa Uuskasutuskeskusesse viinud oled? Ma loodan, et väga mitu, sest vastasel juhul lebavad need kasutud asjad, mida Sa nagunii kunagi välja ei võta ikka Su kappides ja raiskavad Su ruumi, aega ja kõike muud. Mõnikord tuleb teha kingitusi ka neile, kellest ei ole päris head arusaama, kes ta siis täpselt on ja mis asja ta siin planeedil ajab. Maitsed on erinevad ja seepärast ei soovita ma kunagi kinkida “ilusad” nõusid või “mega armast” voodipesukomplekti. Mida ma aga soovitan kinkida on hästi praktilised ja neutraalsed asjad nagu näiteks puidust lõikelaud, tagasihoidlik köögirätik või Fiskarsi käärid – need on asjad, mida meil kõigil nagunii elus vaja läheb ja kui Sul just ei õnnestu valida mõnda väga kirevat mudelit neist, siis vähemalt mina küll selliseid asju alati kasutan, isegi kui ma ise valides täpselt seda ei oleks võtnud, aga ära kuluvad ikka. Seega – kingi praktiline asi, mis on tagasihoidlik ja mida pidevalt kasutatakse ehk siis asi, mis kulub – niiet kingisaajal on hea meel kui ta ise ei pea uut muretsema ja otsima hakkama.

 

  1. Jäljenda – monkey does as monkey sees. 

See on üks väga kaval nipp – kas Sa analüüsid seda, mida teised Sulle kingivad? Sa peaksid! Üldjuhul kingivad inimesed ikkagi neid asju, mis neid kõnetavad – kui see ei ole just kingitus, mis läheb minu postituse esimese (kuula, mida ta tahab) või teise (kingi seda, mida ta ei raatsi) punkti alla. Vaata, mida nad Sulle kingivad ja Sa võid olla kindel, et neile meeldib kui neile seda sama kingitakse. Praktiliselt – teate inimesi, kes koguaeg eksklusiivseid ja erilisi toiduaineid/ toite kingivad – selge, neile meeldib see – vasta samaga! Mine Solarisse toidupoodi ja veeda mõne toiduaine vahes kauem kui 7 minutit ja Sa leiad raudselt midagi põnevat! Tead inimesi, kes koguaeg Piletilevi kinkekaarte kingivad – vasta samaga – nad tahavad tearisse minna, anna neile see võimalus! Kui ta kingib igaaasta jõulude ajal jõulutulukesi, vasta samaga!

  1. (Ettevaatust! See võib veits halvasti kõlada ja kaasa tuua pahameelt.) Kui see inimene, kellele sa kinki teed, kasutab sinuga ühte ja sama arvutit, siis vaata veits ta brauseri ajaloos ringi. Või külasta samast brauserist veebipoode, kus ta käinud on ja sealt viskab ju kohe ette soovitusi (või “viimati vaadatud”) ja saad teada, mida kinkida! Näiteks, milliseid raamatuid ta vaadanud on – otsi üles ja siis mine Apollosse ja osta lihtsalt ära! Käisin ka ise Solarise Apollos ja sain sealt oma õele ühe raamatu ja no ma ei hakka varjama, et leidsin sealt kaks raamatut ka endale, mida mõlemat keegi kuskil maininud oli ja ammu olin mõelnud, et oleks vaja lugeda – The Extra Hour ja The Subtle Art of Not Gicing a F*ck.

Ei juhtu liiga tihti, et head kingiideed tulevad poes pähe – ma olen ikkagi selline tüüp, kes soovib asja enne välja mõelda ja siis poodi juba üsna kindla visiooniga minna ja mitte sihitult ringi uidata. Aga seal raamatuid vaadates midagi sellist ometi juhtus – nägin üsna kidurat CD-plaatide riiulit ja hakkasin mõtlema, et no jeerum, kes neid ostab veel tänapäeval ja mõtlesin välja – mu isa! Ta kuulab CD-de pealt oma klassikalist muusikat  ja muusikale ja siis tuli mulle meelde, et ta ütles mulle, et tahaks Dagö uue plaadi laulude sõnu lugeda ja no kui see mõte oli tulnud, siis teadsin kohe, mida ta jõuludeks saab!

  1. Mine selle inimesega koos poodi. Siinkohal tahaksin endale meelde tuletada, et tuleks minna mitte nendesse poodidesse, kuhu ise minna tahaksid – Hemtexisse ja Tigerisse – vaid nendesse potentsiaalsetesse poodidesse, kus sa arvad, et sinu poodlemiskaaslane võiks midagi vajada või tahta. Kui olete siis sobivasse poodi sisse jõudnud, siis tuleb alustada vaatlust: jälgi, mida ta vaatab, mida katsub, mida kauem uurib. Kui ta väga ei tee nagu midagi, siis tõsta ise mingeid asju ja kommenteeri ja jälgi, kuidas ta reageerib. Solarise disainitänava poodides on umbes kolmesaja Eesti disaineri tooted ja no kui isegi on idee, et soovid kinkida kõrvarõngad, siis on neid seal nii palju ilusaid, et päriselt on ikka väga keeruline ise ära otsustada! Niiet püüa jälgida, millise kunstniku loomingut ta rohkem vaatab või vaata, millise kunstniku loomingut tal juba on! Lisaks on näiteks Levi disainipoes selline võimalus, et kuu aja jooksul saab ilma tsekita ümber vahetada toote – niiet vali midagi välja ja saad armsa kirja juurde panna: “Kui üldse ei lähe, siis saad ise – minu teadmata – välja vahetada!

  1. Mõtle, mis on selle inimese hobi ja kingi selle hobi nö luksuskaupu! Möh? Oletame, et see inimene on Algo. Algole meeldib suusatada – ma ei tea suusatamisest ja selle varustusest just liiga palju. Et nagu suusad ja kepid, aga kas veel midagi? Ei peagi teadma. Ma lähen spordipoodi või veel parem, suusapoodi ja ütlen ausalt ära: “Ma ei tea sellest asjast midagi, aga tean, et ühele inimsele väga-väga-väga meeldib.” (Meenub see anekdoot: üks Eesti mees armastas oma naist nii-nii-nii palju, et ta oleks seda talle peaaegu öelnud).. aga ühesõnaga uurid klienditeenindajalt edasi: “Mis on suusatamises sellised uuendused või lisavidinad, mida otseselt vaja ei ole, et no kui saapad, suusad ja kepid on, siis juba saab ju minna – aga mis võiksid veel olla?” Onu mõtleb veits ja siis hakkab laduma, niiet lõpuks on mul alati selline tunne, et miks Algol ainult üks kord aastas sünnipäev on, nii palju oleks kinkida! Ei pea vist liiga ekspert olema, et kui sa vaatad, et su peikale meeldivad Apple tooted, aga ise ei jaga, mis 8 ja 11 ja 12, siis lähed Solarise iDeali ja küsid nendelt onudelt ja nad kohe ütlevad, mis tulesid ja vilesid veel juurde saab või millise mudeli peale uuendada saab! Ja kui tead kedagi, kes on kirglik sisustaja ja sa ise üldse kohe ei oska, siis mine pildiga Hemtexisse ja nad ju aitavad sind!

  2. Ära tee kingitust õigel ajal! Soovitatavalt ära seda hiljem ka tee, vaid nõks  või mitu varem! Meie peres tegelt eelmisel aastal kõik kõigile üldse jõulude ajal kinke ei teinud (VÄGA mõistlik ja täiesti stressivaba!), aga kuna mulle endale väga meeldib olla üllatatud, siis mulle meeldib oma inimesi ikkagi ka üllatada ja nii ma siis olengi täiesti suvalisel ajal neile täpselt nende asju kinkinud! Näiteks Algo saigi endale nüüd selle nunnu Eesti pusa ja Nola disaini t-särgi (selle ostsin endale ka, sest nii nunnu oli) ja no seda Eesti pusa teadsin, et ta tahab, sest tal on juba enda kodukoha HAANJA pusa ja talle väga meeldivad kõik Eesti ja Estonia kirjaga tooteid (huvitav, tunnen nagu ühte sellist inimest veel). Proovisin Solarise Krunnipeadisainipoes veel Nola disaini ja Raili Nõlvaku pidulikumaid riideid ja mõtlen, et täitsa tore oleks Algot varsti jälle kingitusega üllatada, et vaata ostsin endale kleidi ja sa saad vaadata kui hea ma sellega välja näen.

 

  1. Personaliseeri! Isegi kui sa mõtled, et ah, pagan, ei oska ma midagi kinkida (kuigi ma veits ei usu, kui sa kõik mu 9 hacki läbi oled töötanud), siis okei, võta see kinkekaart, aga osta juurde Tigerist väike märkmik ja kirjuta/ joonista oma inimese kohta kõik suvalised faktid/ olukorrad, mis sul temaga seoses meelde tulevad. Või osta Krunnipeast SEIK kalendermärmik ja osta juba teatripiletid ette ära ja anna sellest teada nii, et paned märkmikusse kirja!  Personaliseerida saab igasugu muid asju ka – graveerida kellaplaadi taha, rihmale. Sellel aastal kinksin Algole sünnipäevaks näiteks Zippo tulemasina, mida ta tahab autos hoida, et kui miskit juhtub (ta ei suitseta, aga nagu matka mõttes), siis oleks võtta ja lasin sinna peale ka ta nime esitähed graveerida (nii tulemasinat kui ka graveerimist saab Solarise 0 korrusel kingsepa juures teha lasta).

Mis puudutab lastele kinkimist, siis… no tihti suuremad ju annavad ise päkapikkude vahendusel teada, mida nad soovivad või ütlevad enne sünnat kindlalt välja, mida tuua ja mis mudeli number on. Aga kui sul on vaja mõnele mitte nii kingiteadlikule ikkagi kingitus teha, siis ise olen mitu korda kinkinud neid armsaid hiiri – tundub täiega ülehinnatud ja väike jubin, aga meie lapsed hullult viitsvad nende väikeste asjadega jännata – ideaalne reisivatele ja palju autoga vanaema juurde sõitvatele lastele. Ja siis saab ju iga aasta kleidi või voodi või midagi juurde kinkida ja ongi kohe jälle mure lahendatud. Muidugi on ka lauamängud ja raamatud alati hea idee. Ise leidsin Apollost päris põnevad Eestis koostatud jäljekaardid, kus ühel pool loomast faktid ja teisel pool jälg – Algo ja Päären on totaalsed loomafännid, niiet ühed jäljed on meil kodus ka nüüd õppimiseks!

Okei, see postitus on läinud nii pikaks, miks? Sest kingituste tegemine ongi teadus, hea kingitus sünnib ainult ja ainult läbi suure pühendumise ja läbimõtlemise. Nendesse panustatakse palju aega ja energiat. Kui Sul on keegi, kes teeb Sulle alati perfektseid kingitus, siis Sa oled õnnega koos ja võid olla kindel, et Sa tähendad, Sinust hoolitakse ja… Ah, see on lihtsalt pööraselt äge! 

Tekst ja fotod Anna Lutter. Aitäh, Solaris