Hetkel
vabu kohti

218
/ 237

Maxim Mjödovi fotonäitus „Kontakt”30. juuni 2020

Solaris keskuse aatriumi ekraanil saab terve juulikuu vältel näha Maxim Mjödovi digitaalset fotonäitust “Kontakt”. Näitus on suurel led-ekraanil eetris igal reedel kella 13:00st kuni laupäeval 13:00ni.

Digifotograafias on autori esimeseks kohtumiseks kaadrisse püütuga kaamera digiekraan. Sensor, protsessor ja vedelad kristallid esitavad meile jäädvustatud kujutise sekundi murdosa jooksul. Fotograafil on seeläbi kohene kontakt objektiivi ette jäänud dokumentaalse- või fiktiivmaailmaga. 

Piltnikul, kes aga pühendunud analoogfotograafiale, on esimeseks selgeks kohtumiseks looduga peale ilmutamist loodav kontaktfoto või kontaktriba negatiivist. See on maagiline moment. Hetk, millega kohtumist fotograaf ühtviisi ootab ja pelgab. Alates päästikule vajutamise hetkest on autori alateadvuses tuksunud küsimus: “kas õnnestus?”. Enamasti kasutavad fotograafid kontaktribasid tõesti vaid kiire ülevaate saamiseks filmirullist, kuid Maxim Mjödov on teinud sellest midagi enamat. See on kontaktiks nende kaadrite taga oleva inimese – fotograafi loomemaailmaga. Käesoleval näitusel saame kontakti selle osaga maailmast, kus autor üles kasvas ja on veetnud suure osa oma elust, milleks on Lasnamäe tehismaastikud. Maxim kasutab autoritehnikat andes fotodele unikaalse tooni – mängides külma betooniga ootamatus kontrastis oleva roosa ja kollase värviga.

Maxim Mjödov (1983) on Tallinna fotokunstnik. Lummatuna emulsioonil põhinevast analoogfotograafiast pühendus ta 2003. aastal sellega katsetamisele - otsides narratiivseid ja poeetilisi vorme, võimalusi teadmiste kogumiseks ning teda huvitavate teemade analüüsimiseks. Ta käsitleb inimsuhteid tänapäeva ühiskonnas, maastike muutumist ja mõjujõudu, aja tajumist.