Hetkel
vabu kohti

226
/ 237

Suursugused jõulud väikese jalajäljega. Solaris x Anna Lutter2. detsember 2019

Ajal, kui paljud pered eelistavad ka jõuluperioodil järjest rohkem taaskasutust, tasuks sinulgi mõelda, kuidas pidada saabuvaid pühi nii, et sinu tekitatud ökoloogiline jalajälg oleks võimalikult väike. Just seetõttu otsustas ka Solaris keskus kaunistada sel aastal oma ruumid äärmiselt loominguliselt: käsitööna valmistatud sisustuselementidega.

“Solaris keskuses on kõige suurem valik Eesti ja Põhjamaade disaini. Väärtustame andekaid tegijaid, mistõttu tegime uutele talentidele ka keskuses ruumi juurde ja avasime novembris kolmandiku võrra laienenud Eesti disaini tänava, kust leiab rõivaid, aksessuaare ja isegi kodusisustuskaupa,” räägib keskuse turundusjuht Kristin Lepikson. “Peale kodumaiste tegijate toetamise väärtustame me ka jätkusuutlikku tarbimist ning seda, et tühja-tähja soetamise asemel võiksime me kõik lubada endale põnevaid ja kauakestvaid kaupu. Sellest mõttest lähtudes võtsimegi nende jõulude ajal kampa andeka käsitöökunstniku ja blogija Anna Lutteri, kes toetab samuti mõtet, et ka aasta kõige kulukamat ja tarbimisrohkemat aega ehk jõule saab pidada veidi teistmoodi – põnevamalt ja sisukamalt.”

Anna peab väga lugu asjade taaskasutamisest ja seetõttu proovib ta alati vanadest asjadest midagi uut leiutada, nii ka Solaris keskusesse kaunistusi valmistades. “Taaskasutatud asjal on kaasas lugu ja see aitab panustada ka keskkonnahoidu,” teab Lutter. “Siiski pean oluliseks ka seda, et taaskasutatud asjal ei oleks küljes seda n-ö prügi maiku nagu piimapakist tehtud linnumajal. Eelistan, kui taaskasutatud on nii nutikalt, et ma ei näe õunapuu otsas piimapakke kiikumas.”

ANNA SOOVITUSED

• Tutikesed lakke või kuuseoksa külge

Solarises ripub sel aastal laes üle kahe tuhande Anna kätega valmistatud lõngatuti, mille valmistamiseks kasutas käsitöömeister erinevaid jääke, mida Eesti ettevõtted talle toonud on. “Lõngatutte saab riputada lakke, nagu Solarises tegin, või kasutada üksikult kuuseehtena,” soovitab ta. “Samuti saab sarnaseid eri värvi ja mõõdus tutte kombineerides luua ühe eriti nunnu seinakaunistuse.”

• Too loodus tuppa!

Alati on tore tuua tuppa ka tükike loodust, milleks Anna kleebib kingakarbi kaanest välja lõigatud kartongist rõngastele kuuseoksi ning taas valmib omanäoline ja armas jõulukaunistus, mida võib riputada aknale või kasutada kingipaki nimesildina.

• Ebatraditsiooniline jõulusokk

Kui päkapikusussid on traditsiooniliselt ikka punased, siis Anna kutsub üles kasutama jõulusoki valmistamiseks hoopis suvisest remondist vedelema jäänud värviplekiga musta pusa. “Pane külge see sama lõngatutt, mida eelnevalt tutvustasin, ning näed, et lõnga tekstuur ja mustvalge kooslus tekitavad koos väga piduliku ja talvise tunde,” selgitab ta. “Sisu loeb! Tee kõike südamest, siis saad rõõmsaks ja õnnelikuks.”

 

JÕULUKUUL SOLARIS KESKUSES TOIMUVAD ÜRITUSED

7.12, 14.12, 21.12 kell 12.00–14.00 Anna Lutteri töötuba ja fototoas fotograaf Marilin Leenurm. Üritused on külalistele tasuta ning iga sotsiaalmeediasse postitatud jõulutoas tehtud foto

pealt, millele on lisatud teemaviide #solarisonkingitus, annetame ühe euro Eesti Lasterikaste Perede Liidule.

Tasuta töötoas õpetab Anna nahast võtmehoidjate valmistamist.

Anna kujundatud fototuba, kus saab ka ilma fotograafita igal ajal pildistada, on avatud juba alates 2. detsembrist.