Hetkel
vabu kohti

244
/ 237

Jõuluootus, üleelusuurused piparkoogimeh(ikes)ed ja andmisrõõm12. detsember 2019

Aah, detsember. Minu iga-aastane lemmikaeg. Esiteks on selleks ajaks suure tõenäosusega kõikide minu tütarde sünnipäevad peetud, mis tähendab, et saan end jälle uuele lainele keerata. Olgu märgitud, et neidude sünnipäevad on septembris, oktoobris ja novembris, seega teeb see kokku ühe terve aastaajajagu sünnipäevatamist. Aga kuna ma natuke niikuinii siin looduserütmideusku olen, siis tuleb omaks võtta, et see aastaaegadevahetus muudab vaheldusrikkuse-sõltlaseks. Seega olen ma elevil, et saan nüüd süümekavabalt uuele teemale keskenduda. Nagu jõulud.

Ja teiseks on see detsember-jõulukuu selline loomingulise lähenemise lemmikkuu: kaunistused, kalendrid, toidud, peod ja kingitused – miljon võimalust mida iganes luua ja teistmoodi teha. Sünnipäevadepidamisele on muidugi ka võimalik loominguliselt läheneda: saab teha ratsutamispidusid ja metsapidusid ja joogapidusid ja Pipi-pidusid, kunstipidusid ja jõuluootusepidusid ja kõike (kusjuures ma ei räägi siin ju ainult lastest! Ma ei näe põhjust, miks suured inimesed ei võiks oma sünnipäevi päriselt ka niimoodi mänguliselt ja rõõmsalt ja tegevusterohkelt tähistada!).

Anna Lutter on üks ehe näide, kuidas omamoodi ja samas ägedalt kunstile ja jõulutemaatikale läheneda – ta kasutab palju musta-valge kontrasti ja see mõjub põhjamaiselt, puhtalt ja omanäoliselt. Eriti tavapärase jõuluvanapunase-stiili kõrval. Solarises on jõulukuul Anna loodud ägedad suured mustvalged kingikastid, kus saab sees kiikuda ja pilte teha. Kui postitad sealtehtud pildi instagrami märkega #solarisonkingitus, annetab Solaris iga postituse pealt 1€ Eesti Lasterikaste Perede Liidule. Aga 7., 14. ja 21. detsembril kell 12.00-14.00 tuleb kohale ka pärisehtne fotograaf Marilin Leenurm, kes täiesti ilma rahata Sinust soovi korral Anna kaunistuste sees pilti teeb. Samal ajal saab Annaga ka nahast võtmehoidjaid valmistada. Jällegi tasuta, muide.

Üks lahe asi all aatriumis on ilusate soovide kingikast, kuhu saab ise teistele häid soove jätta ja mõne endale kaasa ka võtta. Suurepärane idee – tegime ka ise sel aastal laste koolis jõululaata ja sealgi toimis selline heade soovide ja ülesannete purk väga ilusti. Selline ilus ja puhas ja selge mõte – võta ise ja anna tagasi ka. Igati jõuludele kohane. Ja noh, Solarises on veel see hea asi, et seal Sa saad ise valida, millist soovi tahad. Kui mina käisin, oli veel täiesti alles silt „Head lapseõnne“, kui kellelgi vaja peaks olema (Gustavipoolses küljes üleval vasakul).

Mina ei suutnud vastu panna ja käisin Solarises läbi ka Tigerist ja Hemtexist. Ja ma ei kahetse, sest Hemtexist leidsin ühe üleelusuuruse piparkoogimehikese-vormi ning maailma väikseima piparkoogimaja-vormi. Ja mulle just eriti meeldisid need kaks koos. Meie peres on piparkookide tegemine alati au sees olnud, seega ma tundsin juba ette seda rõõmu, mida kodused minu vormide peale tundma pidid hakkama. Ma kavatsen teha igaühele temast tohutusuure piparkoogiversiooni ja ühe väikse maja, mis sümboliseerib seda, kuidas me kõik varsti siia oma koju enam ära ei mahu. Ja seda, et alati ei pea asjadele traditsiooniliselt lähenema. Tigerist leiab lisaks kõigele muule (aga seda kõike ei pea alati ostma) ka tohutult vahendeid kunstitegemiseks ja toredaid puidust mänge, aga mina võtsin seekord kaasa lahedalt naivistlikud salvrätid, millesse saab ka jõulupiparkooke pakkida, kui vaja peaks olema.

Meie kui piparkoogivalmistamisefännide rõõmuks on piparkoogitaignavalik Solarise toidupoes ja meil Viimsi Delices ikka pehmelt öeldes märkimisväärne – eriti märkimist väärt on lisaainetest puhta ja gluteenist või loomsetest ainetest vabade taignate valik. Meie testisime kolme erinevat ja leidsime, et Marta Pagari vegan ja gluteenivaba taigen on superrullitav, ülimaitsev ja lisaks kõigevaba. Biomenu oma oli kohe kannul. Seega kui maitsel ja käitumisel vahet pole, võib eelistada ju ka kehale vastuvõetavama koostisega varianti!

Jõuludeaeg on kogu aeg üks andmise aeg olnud, lihtsalt praegu on õhus teema, et me võiksime seda andmist natuke rohkem läbi mõelda. Igasuguseid asju ka pole vaja anda. Lapsed näiteks ei suuda peale paari esimest kingitust enam sama palju elevust ja rõõmu tunda, seega suure hulga kingituste puhul kaob see lapsele rõõmu pärast kinkimise mõte ka ära. Aga läbimõeldud kingitusi on igatahes kõigil hea meel saada. Asjade osas suundun ise ja suunan teid hea meelega Solarise eesti disaini sektsiooni (kui te just ise Eestis omaenda disaini valmistada ei taha, mis oleks veel eriti lahe). Ei saa väga mööda panna. Teine variant on aga kinkida elamusi ja neid leiab ka näiteks piletilevist. No ja Apollost. Laste puhul saab keskenduda ühe või kahe kingituse tegemisele – kui on teistmoodi harjutud, siis mõne aastaga saab suure tahtmise korral selle harjumuse muudetud (nagu kõik harjumused, tegelikult). Ja muidugi ei ole lapsed ka rumalad – kui neile laiemat pilti selgitada – kuidas tarbimine ja prügi meie ühisele maailmale mõjub, on nad tegelikult sisimas mõistvad. Eeskuju loeb. Ja sisu.