Hetkel
vabu kohti

139
/ 233

Fotonäitus “Tule tulemine”3. juuni 2019

Solaris on Kunst

Dokumentaalfotonäitus „Tule tulemine“ 


Juhan Kuusi Dokfoto Keskus toob koostöös Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse ning Nikoniga juunikuu igal nädalavahetusel Solaris Keskuse aatriumis olevale ekraanile kureeritud valiku XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ tuleteekonnal nädala jooksul jäädvustatud fotodest.

Tule tulemine on juubelipeo avamäng, mis kannab endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ning väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab tuletulemise traditsioon 50-aastaseks – esimest korda toimus üle-eestiline tule tulemine 1969. aastal seoses laulupeo saja aasta juubeliga. Seekordse juubelilaulu- ja tantsupeo juhtmõttest „Minu arm“ lähtudes on 2019. aasta tuletulemisel tule hoidjad ning edasikandjad taas maakonnad nagu ka 1969. aastal. Tule toomine on alati väga emotsioonirohke ja võimsaid elamusi pakkuv suursündmus. 

Selleks, et need emotsioonid jõuaks üle Eesti ka pealinna, pakume „Solaris on Kunst“ näituseseeria vahendusel publikule juuni igal nädalavahetusel valikut suurematest tunnetest ja ehedamatest hetkedest. Projekti on kaasatud 13 fotograafi, kes saadavad 33 päeva vältel Maarjamaa eri paigus laulupeotuld. Mõni kaasatud fotograaf on tuleteekonda jäädvustanud varemgi, kuid on ka uusi fotosilmi. Hiiumaa fotograaf Pääro Metsand sõnab: „Minusugusele, eelkõige loodusfotograafile, oli pakkumine peamiselt mõnus väljakutse ja vastutulek siinsele meretagusele kogukonnale. Võimalus püüda siirast emotsiooni ja samas olla tunnistajaks millegi olulise sündimisele.“  

Projektis osalevad fotograafid on Valmar Voolaid, Pääro Metsand, Merilin Kaustel-Lehemets, Aivar Pihelgas, Ülari Tuisk, Jaan Männik, Kaja Mõts, Andres Ots, Lauri Raitar, Rene Mitt, Toomas-Vahur Lihtmaa, Sven Začek, Rein Leib. 

Tuleteekond algab Saaremaalt ja lõpeb 4. juuli õhtul Tallinnas Kalevi staadionil, kus kell 19.00 algab XX tantsupeo esimene etendus.

Fotod: Aivar Pihelgas, 2014