Hetkel
vabu kohti

135
/ 233

Jazz LIVE 13.021. veebruar 2019

13.02 kell 17.00 Solaris Keskuse aatriumis HELIN-MARI ARDER KVARTETT

Helin-Mari Arder on päikeseline esineja, keda paljud teavad tema kirjutatud laulu “Väike päike” järgi. Oma lauljatee algusest peale on teda sageli seostatud ühe kauni muusikastiiliga, mis on pärit kuumast Brasiiliast. Bossa nova on nõtke ja lummav stiil, mis sobib ka eesti keele rütmiga imehästi. Helin-Mari ongi oma südameasjaks võtnud esitada kauneid bossasid nii emakeeles, portugali keeles kui ka mitmetes teistes keeltes.

Bossa nova, mis sai alguse suuresti tänu Antonio Carlos Jobimile ning teda ümbritsevatele brasiilia muusikutele, on kogunud austajaid ja imetlejaid üle kogu maailma. Ka eesti autorid on kirjutanud mitmeid kauneid laule, mis bossakuues kõlavad imehästi või ongi päriselt selles stiilis kirjutatud. Viimasel ajal on Helin-Mari triol olnud rõõm bossa novat tihedamini esitada, näiteks kaunis Keila-Joa lossis, kus kuulajaid on saanud selle imelise muusikaga põhjalikumalt tutvuda lausa 5 erineva kavaga kontserdi jooksul.

Lauljatari saatjateks trio originaalkoosseisus on Teet Raik kitarril ning Ara Yaralyan kontrabassil. Koos on esinetud ligi 15 aastat ning esitatud maailma erinevatest maadest pärit muusikat, kuid ikka loovalt ning improviseerides, nagu jazzi armastavatele muusikutele kohane. Seekordsetel kontsertidel liitub trioga suurepärane trummar ja löökpillimängija Eno Kollom. Tule ja avasta kaunist bossa nova maailma!

 

 

13.02 kell 12.35 Solaris Apollo Raamatupoes ALFA COLLECTIVE

Alfa Collective on 2017. aastal kokku tulnud ansambel, mille viis liiget keedavad mõnusaks moosiks soul’i õõtsumise, funk’i astumise, blues’i laengu ja jazz’i krutskid. Ühise helikeeleni on jõutud laulja Anett Tamme loomingut ja nägemust kandvat debüütalbumit “Canvas” meisterdades, mis peale julgemate kõlatoonidega eksperimenteerimisele viib mõtted ekslema ka tuttavatele radadele.

Bändi loomingut on nimetatud nii värseks, kontrastide rikkaks, eklektiliseks kui ka mahedaks. 2018 sügisel välja antud debüütalbumi “Canvas” looming elab live-esituses oma elu ning areneb edasi, järgmistele hullumeelsetele ideedele on leitud juba hea pinnas: selleks, mis käigu muusikaline viisik järgmiseks otsustab sisse lükata, ei ole võimalik kuulajal end ette valmistada.

Alfa Collective on publiku ette astunud kodumaa suuremates linnades ja jazziklubides, esinenud festivalidel Tudengijazz, Mailaul ja NOVUS Music Incubator ning andnud välja esimese albumi “Canvas”, millel teevad kaasa kitarrist Erki Pärnoja ja laulja Marianne Leibur.

 

13.02 kell 12.00 Solaris Apollo Raamatupoes JANA KÜTT TRIO

Esmakordselt kohtuvad laval kolm isemoodi muusikut:
Jana Kütt – vokaal/comp/sõnad
Kirke Karja – klaver
Johannes Laas – kitarr

Igaühel oma nägu ja esteetika, ometigi on nad mingis mõttes sarnased. Katsetamine ja eksperimenteerimine muusikas on see, mis neid seob.
Kontserdil kõlavad kolme muusiku lood. Jana omad räägivad meie veidrast ühiskonnast ja inimestevahelistest suhetest laulja enda silmade läbi. Tekstid on nii eesti- kui ka ingliskeelsed, olles samal ajal kibedad ja magusad, mõtlikud ja kerglevalt lendlevad. Kavas on tunda mõjutusi sellistelt artistidelt nagu Laura Mvula, Ellen Andrea Wang, Studnitzky. Bob Reybolds jpt.

Jana Kütt on laulja, helilooja ja arranžeerija, kes omandab kraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazz-osakonnas Kadri Voorandi käe all. Ta on end täiendanud Rootsis Göteborgi Muusikaakadeemias ning osalenud mitmetes rahvusvahelistes muusika- ja õppeprojektides.
Ansambli Jana Kütt Group’i eestvedajana on antud kontserte Eestis ja Rootsis ning esinetud erinevatel festivalidel nagu Jazzkaar, IdeeJazz, Visioon, Tudengijazz. 2017.aastal ilmus nende esikplaat “Värvid”.
Jana on tegev ka modernse folgi ansamblis Pillikud laulja ja heliloojana. 2018.aasta suvel käis koosseis Euroopa tuuril, esinedes Lätis, Tšehhis, Portugalis, Hispaanias ja Saksamaal.
Ta kuulub ka side-man’ina läti pianisti koosseisu Anna Wibe trio.
2016.aastal osales Jana rahvusvahelisel Jazz-konkurssil Riga Jazz Stage, kus jõudis superfinaali.
2019.a jaanuaris avaldas laulja esimese singli “Moment Unwind” oma nime alt.

Johannes Laas on kitarrist ning helilooja. Ta on mänginud

ning salvestanud ansamblites Innersound, Jana Kütt Group, Johannes Laas 5tet ning Alfa Collective. Viimasena mainitud kooseisuga sai eelmisel sügisel avaldatud debüütalbum “Canvas”. Ta on lõpetanud H. Elleri nimelise Tartu muusikakooli ning hetkel jätkab õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Kirke Karja  on lõpetanud klassikalise klaveri bakalaureuse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Tanel Joametsa ning Ivari Ilja juhendamisel ning jazzmuusika magistrantuuri Kristjan Randalu õpilasena. Ta on õppinud ka kompositsiooni Raul Söödi ning Margo Kõlari käe all ning tegelenud vabaimprovisatsiooniga Anto Peti juures. Hetkel täiendab ta end Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris ning töötab vabakutselise muusikuna.
2014. aastal pälvis ta oma Noore Jazzitalendi auhinna, mida annavad välja Jazzkaar ja Jazzliit.

Kirke on juht mitmetes ansamblites: 10-liikmeline Pae Kollektiiv ning Kirke Karja kvartett. Nende koosseisudega on välja antud ka albumid Kirke omaloominguga aastatel 2014 ning 2016. Kirke Karja Kvartett on üles astunud ka mainekatel festivalidel Jazzahead! ja 12points. 2018. aastal pälvis see ansambel Jazzkaarel aasta jazzansambli auhinna.

2018. aastal esitas Euroradio Jazz Orchestra 40 minutit Kirke kirjutatud uudisloomingut. Kirke on varasemalt kirjutanud muusikat ka näiteks EMTA sümfooniaorkestrile, erinevatele kammerorkestritele ja -ansamblitele. Kirke kuulub ka rühmitusse Avarus, mille põhiväljundiks on Avarus Ensemble. Lisaks klaverile tegeleb Kirke erinevate elektrooniliste instrumentidega näiteks ansamblites Lauri Kadalipp Social Jazz, Karl Petti Band, jne.