Hetkel
vabu kohti

202
/ 237

Lõõgastav suvi, hygge’likus võtmes3. juuli 2018

Suvi on loomulikult üks imeline aeg. Kuumad päikesekiired, meeliülendavad soojakraadid, lõpmatuna tunduvad väljasõidud ning meid kõiki hingelt natukene nooremaks tegev vabadus. Kas ei kõla mitte hästi?

Paraku on Eesti suvi teadagi salakaval ning kuigi see aasta on ilmad meie jaoks uskumatult soosivad olnud, siis käesoleval nädalal oleme saanud tõdeda, et igaveseks taevas siniseks ka ei jää. Mida ette võtta siis? Loomulikult üks ammu lugemist oodanud raamat, kõrvale tassike teed ning vajadusel peale ka pleedike. Sest seegi on lõõgastav suvi, pealegi väga hygge’likus võtmes.

Loomulikult võib suvisel lugemismaratonil võtta esimesena ette need jõuludeks kingituseks saadud raamatud, mis juba kuude kaupa lugemist on oodanud. Samas, on suve saabumisega jõudnud näiteks Apollo raamatupoodi mitmeid põnevaid teoseid, millele võiks samuti mõned vihmased ilmatunnid broneerida.

Kuna tänavu on Eesti jaoks väga pidulik aasta, siis miks mitte tähistada seda ka oma lugemisvalikutega. Näiteks on Katrin Pautsilt ilmunud raamat “Minu Muhumaa. Lühike libahuntide ajalugu”, kus autor räägib pikemalt “lõunamaise olekuga” Muhu rahvakultuurist, mis on Eestis üks omanäolisemaid ja tänaseni suurepäraselt säilinud tänu tugevale ringkaitsele. Samuti on ilmunud raamat “Minu Pärnu. Suvitajaks saamine”, mille autoriks on Piret Tali ning kelle Pärnusse kuuluvad supitirinad, lõunaooted, munapeekrid, kreemikoogikesed, pisut saksik kõnepruuk, pealelõunane tennis ja orkestrimuusika… Natuke erinev suvise peopealinna mainest, kas pole?

Suve juurde käib kindlasti annus kodust kokkamist ning selleks puhuks on Tuuli Mathisen teinud seekord kummarduse (igati suvise nimega) suvikõrvitsale. Raamatust “Suvikõrvitsaroad” leiab lausa 100 erinevat retsepti, millega kostitada nii perekonda kui ka saabuvaid külalisi. Kokandusraamatute seast leidsin ma ka silmi särama paneva raamatu Anni Arrolt, mis ühendab tegelikult mõlemad eespool loetletud teemad: kodumaa ja toit. Anni värskeim raamat “Haapsalu kohvikuid ja retsepte“ on võtnud eesmärgiks Haapsalu näitel inimestele meelde tuletada meie kohvikukultuuri endist hiilgust ja sära. Et tekiks jälle soov kohvikute ja neis pakutavate kiluvõileibade ja eklääride järele. Uskuge mind, peale ainult mõningast lugemist see soov kohe kindlasti ka tekib.

Kuna ma ise olen teadagi suur moehuviline, siis loomulikult ei saanud ma Apollos jätta piilumata moe- ja disainiraamatute vahesse. Sealt vaatas mulle vastu ammu ingliskeelses variandis oodatud raamat Skandinaavia tuntuimalt moemõjutajalt Pernille Teisbaekilt, kes on kirjutanud moeõpiku “Dress Scandinavian” ning lahkelt jagab kõigile Skandinaavia stiili austajatele nõuandeid, kuidas ka ise selle piirkonna moenäiteid enda ellu tuua. Teine raamat, mis mu pilku püüdis oli “This is a Good Guide for a Sustainable Lifestyle”. Kuna jätkusuutlikkus ning eetiline elustiil võiks meile kõigile meie planeedi nimel üha rohkem korda minna, siis sellest raamatust leiab ohtralt nõuandeid, kuidas ise täna oma valikuid tehes meie planeedile vähem kahju teha.

Lõpetuseks olgu kindlasti ka mainitud, et praegu on Apollos käimas suvine allahindlus, kus leiab tohutus koguses suurepärast lugemisvara vägagi sõbraliku hinnaga. Soovitan soojalt uudistama minna!

 

 

 

Aljona Eesmaa

Portail.ee

Asutaja ja peatoimetaja