Hetkel
vabu kohti

214
/ 237

Soojad soovitused suviseks lugemiseks4. juuli 2016

Suvi ja raamatud on miski, mille vahele olen mõttelise võrdusmärgi tõmmanud nii kaua, kui end mäletan. Just siis võib mind kõige sagemini koos raamatuga leida, olgu siis vihmase ilmaga toas või päikeselisega rannas. Ma ei sõida kunagi suvilasse puhkama ilma väikese raamatuvaruta ja rannapäev koju unustatud raamatuga ei ole lihtsalt päris see. Puhkuselugemine peab minu jaoks aga olema pigem kerge – küll muul ajal jõuab koolikirjandusse või töistesse paberitesse mattuda, suvelugemine võiks olla eelkõige meelelahutuslikult köitev.

IMG_1704
Vahetult enne puhkuse algust tabasin end Solarise keskuse Apollot risti-põiki läbi käimast, leidmaks just seda õiget suvelugemist. Kuna olen suur psühholoogiliste põnevike armastaja, sai mu esimeseks valikuks Clare Mackintoshi „Ma lasen sul minna“. Peamiselt, sest see lubas juba kaanel olla vähemalt sama ärevusttekitav kui juba mõnda aega laineid löönud „Kadunud“ ja „Tüdruk rongis“. Ja tõele au andes… suveraamatuks „Ma lasen sul minna“ minu puhul ei saanudki: nimelt osutus lugu nii sõltuvusttekitavaks, et sellest sai hoopis nädalavahetuse raamat. See raamat on raske, kuid mitte lugemise, vaid lugeja vaimu osas, sest nii palju pole ükski autor mu mõtete ja mõistusega juba pikka aega mänginud. Sisusse ma siinkohal süübima ei hakka ja kiire tutvustuse leiab hõlpsasti ka raamatu tagumiselt küljelt või Apollo koduleheküljelt, kuid tõesti, kes psühholoogilistesse põnevikesse kiindunud, kiindub kind-las-ti ka sellesse loosse!

IMG_1702
Klassikatest ei saa kuidagi üle ega ümber, eriti nendest, mis puudutavad meie südant. Kirjandusklassika armastajatele pole Erich Segali sule alt sündinud „Armastuse lugu“ kindlasti võõras ja kahe noore armastaja lugu on aastate jooksul jõudnud miljonite lugejateni üle kogu maailma. Kindlasti on selle populaarsusesse panustanud asjaolu, et raamatu ilmumise hetkel 70ndate USA-s mõjus siiras armastuse lugu ootamatult, kuid seda lugu loetakseja hinnatakse siiani. Siirad, ent ka traagilised noorest armastusest jutustavad leheküljed on ideaalseteks suveõhtukaaslasteks igale romantikule.

IMG_1705
Iga raamat mõjub suuremal või vähemal määral meie hingele, kuid mõningad neist on just sellel eesmärgil loodud. Üks, mis mulle silma jäi on Liina Kaumanni „Tervendav maalimine“ – see raamat õpetab meid meditatsiooni kaudu maalima energiamaale, mis aitavad meil paremini mõista iseennast, tulla toime raskuste ja probleemidega ja kutsuda oma ellu soovitut. Mõnele võib see tunduda lihtsalt jutuna, aga minule tundub see lõbus – ühegi maalini ma hetkel veel jõudnud pole, kuid suvilasse sõites pistan raamatu koos joonistustarvetega kotti ja vaatan, mis sellest kõigest sünnib!

IMG_1701
Julgustan kõiki puhkuse eel raamatukauplust külastama. Lugemine annab vaimule midagi, mida lihtsalt niisama vedelemine ja televiisori vaatamine ei võimalda. Ja pole tõsi, et on inimesi, kellele lugemine ei sobi – on lihtsalt inimesed, kes pole leidnud seda õiget raamatut.

IMG_1703

Anna Elisabeth Kaljuvee,
blogija

IMG_6661